İş Dünyası Konut Seferberliği

İş Dünyası Konut Seferberliği

Kahramanmaraş merkezli iki büyük deprem yaşadık, 50 binden fazla canımızı kaybettik. 100 binlerce ev yıkıldı ve kullanılamaz hale geldi. Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar, yakınlarına da sabırlar diliyoruz. Milletimizin başı sağ olsun.

Her milli meselede olduğu gibi bu deprem sonrasında da TOBB ve Oda/Borsa camiası olarak hızla seferber olduk. Türk iş dünyası olarak deprem bölgesindeki mağdurların ihtiyaçlarını karşılamak için kendi kaynak ve imkanlarınızı seferber ettiniz, depremzede vatandaşlarımızı yalnız bırakmadınız. Desteğinizi depremzede vatandaşlarımızdan esirgemediğiniz ve dayanışma ile seferberlik ruhu içerisinde deprem bölgesine yönelik sağladığınız tüm yardımlar için ülkemiz iş dünyası adına şükranlarımızı sunuyoruz.

Günümüz itibariyle deprem bölgesindeki en büyük ihtiyaç, depremzedelere kalıcı-güvenli konutlar sağlanmasıdır.

Bu kapsamda Birlik Başkanımız Sn. M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun çağrısı ile “İş Dünyası Konut Seferberliği Kampanyası”nın başlatıldığı duyurulmuştur. Kampanya ile İş Dünyası olarak felaket bölgesindeki kentlerimizde depreme dayanıklı ve güvenli konutlar inşa edilmesi amaçlanmaktadır.

Kampanya kapsamında TOBB ve iştiraklerimizde zorunlu olanlar dışında tüm harcama ve yatırımlar durdurulmuş, tüm kaynaklarımız bu hayırlı işe seferber edilmiştir. Kampanya, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve İştirakleri tarafından 1 milyar TL nakdi katkı verilerek başlatılmıştır.

Bu kapsamda kampanyaya ilişkin detaylar aşağıda dikkatinize sunulmaktadır:

BAĞIŞ KURALLARI:

 • Hayırseverler istediği tutarda bağış yapabilecektir.
 • Sanal POS aracılığı ve kredi kartları ile bağış alınabilecektir.
 • Ticaret Bakanlığı’ndan alınan izin doğrultusunda dileyen Oda ve Borsalarımız kendi adlarına ya da ildeki tüm Oda ve Borsalarla birlikte ortak hesap açabilecektir.
 • Hesaplarınıza yatan bağışlar (bağışçı bilgisi ve bağış tutarı) günlük olarak Oda ve Borsa web sitenizde yayınlanacaktır.
 • Talep halinde, Oda ve Borsalarımız ayrıca bir zekât hesabı açarak hayırseverlerin zekâtlarını da kabul edebilecektir. (https://kurul.diyanet.gov.tr/Cevap-Ara/1094/afetzedeler-icin-zekat-parasiyla-barinma-yerleri-konteyner-cadir-konut-yapilmasi-caiz-midir)
 • Bağış tutarının tamamı vergi matrahından düşürülecektir.
 • Kampanya hesapları 1 Temmuz tarihine kadar açık olacaktır.
 • Daha önce Birliğimizce başlatılan ‘’Deprem yardım kampanyası’’ kapsamında toplanan tutar ‘’bu kampanya hesabına aktarılacaktır’’.
 • Oda veya Borsanızın hesaplarından yapacağınız bağışlar için ‘’İhtiyatlar hesabı’’ da kullanılabilecektir.
 • Dileyenler bağışlarını Birliğimiz hesaplarına yapabilecektir.
 • Oda ve Borsa hesaplarında toplanan tutarlar, haftalık olarak TOBB tarafından açılan hesaplara aktarılacaktır.

İNŞAAT VE İHALELER:

 • Konut yapılacak bölgeler, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından belirlenecektir.
 • Arsa tahsisi ve altyapılar Bakanlık tarafından gerçekleştirilecektir.
 • Konut yapım ihaleleri, Birliğimiz tarafından gerçekleştirilecektir.
 • Yapı denetimleri TOKİ tarafından yapılacaktır.
 • İnşa edilecek evler, TOKİ modelinde 105 m2 ve 3+1 oda büyüklüğünde olacaktır.
 • Her bir blok 20 daireden oluşacaktır.
 • İnşaatlar bittikten sonra depremzedelere kura ile teslim edilecektir.
 • Bir dairenin inşa bedelinin, alt yapı ve sosyal donatılar hariç 1,3 milyon TL civarında olması beklenmektedir.
 • Mahalle, site, blok ya da daire bedelinin bağışlanması durumunda, ilgili bölüme bağışçının arzu ettiği isim verilecektir.

Oda ve Borsalardan Kampanya Tanıtımına Yönelik Beklentiler:

 • Konuya ilişkin basın toplantısı düzenleyerek, İş Dünyası Konut Seferberliği hakkında yerel basın, yazılı ve görsel medya aracılığı ile üyelerinizin bilgilendirilmesi
 • Görsellerin ilgili yerlerine Oda-Borsa logonuzun eklenerek bastırılması ve ilinizde/ilçenizde üyelerinizin yoğun olarak faaliyet gösterdiği yerlere asılması
 • Tanıtım videosunun sosyal medyada, televizyon kanallarında ve ilinizde/ilçenizde veya Oda-Borsanızda bulunan ekranlarda yayınlanması
 • Oda-Borsaların kurumsal hesapları ile Oda-Borsa Yönetim Kurulu Başkanlarının, Yönetim Kurulu Üyelerinin, Meclis Başkan ve Üyelerinin, Kadın-Genç Girişimciler Kurulu Üyeleri ile Genel Sekreterlerin sosyal medya hesaplarından paylaşılması
 • Şehrinizdeki bütün iş dünyası paydaş kuruluşlarıyla işbirliği yapılması kampanyanın amacının gerçekleşmesi bakımından önemlidir.

Bilgilerinizi, kampanyaya katkı vermenizi, kampanyanın yaygınlığını artırmak amacıyla üyelerinize duyuru yapmanızı diler, ilgi ve alakanız için teşekkür ederiz.

Türkiye-AB İş Diyaloğu Final Konferansı

WhatsApp Image 2023 03 29 at 13.46.01 1WhatsApp_Image_2023-03-29_at_13.46.01.jpeg

Kars Ticaret Borsamız , “23.01.2023 tarihinde İstanbul Wyndham Grand otelde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu önderliğinde gerçekleşen Türkiye-AB iş diyaloğu final konferansına Genel Sekreterimiz Tolgay KARAÇAY katılım sağladı.

Yapılan konferansın amacı TEBD projesi, Türk Ticaret ve Sanayi Odalarını (ve Ticaret Borsalarını) ve AB’deki mevkidaşlarını, bir dizi faaliyet ile destekleyerek ve etkinlikler yürüterek, Odalar ve Ticaret Borsalarına görüş ve uygulama alışverişinde bulunma ve iş dünyası diyaloğunu geliştirme fırsatları sağlayarak bir araya getirmektir.

Bu projenin amacı doğrultusunda yapılan konferansta Değerli konuşmacıların ve katılımcıların katıldığı konferansta Türkiye ve Avrupa Birliği’ndeki (AB) odalar ekonomik işbirliğinin geliştirilmesinde ve Türkiye’nin AB katılım sürecinin ilerlemesine katkıda bulunmada önemli bir role sahip olduğu vurgulandı.” denildi.

Sayın Kars Valisi Türker ÖKSÜZ ziyareti

Sayın Kars Valimiz Türker ÖKSÜZ’ ü makamında Borsamız Yön.Krl.Bşk. M.Metin DURMUŞ , Meclis Bşk. Haluk ATEŞOĞLU , Genel Sekreterimiz Tolgay KARAÇAY ve Akreditasyon Danışmanımız C.Dr Muzaffer KIRAÇ ziyarette bulundu.. Kars canlı hayvan pazarı için yapılacaklar ve projeler istişare edildi. Genel olarak Borsamız üyelerimizin istek ve talepleri Sayın valimiz Türker ÖKSÜZ ‘e Yönetim Kurulu Başkanımız tarafından iletildi ..

TÜRKİYE ODALAR VE BORSALAR BİRLİĞİ - DEPREM FELAKETİ YARDIM HESAPLARI

HESAP CİNSİ IBAN NO
1.      TÜRKİYE İŞ BANKASI A.Ş. TOBB ŞUBESİ TR49 0006 4000 0014 2011 3976 73
2.      TÜRKİYE ZİRAAT BANKASI A.Ş. AKAY ŞUBESİ TR49 0001 0007 6005 9943 5045 74
3.      TÜRKİYE HALK BANKASI A.Ş. ÇUKURAMBAR TİCARİ ŞUBESİ TR31 0001 2001 3110 0016 1000 30
4.      TÜRKİYE VAKIFLAR BANKASI T.A.O. ANKARA MERKEZ ŞUBESİ TR34 0001 5001 5800 7319 5700 54

KARS İL TARIM VE ORMAN MÜDÜRLÜĞÜ ZİYARETİ

Kars Ticaret Borsamız genel  seçim sonrası yeni dönemde Yönetim Kurulu Başkan Yardımcımız Ramazan KARAKELLE , Genel Sekreterimiz Tolgay KARAÇAY ve Akreditasyon sistem danışmanı ADN Kıraç Yön. Danışmanlık C.Dr Muzaffer KIRAÇ saygı değer Kars İl Tarım ve Orman Müdürümüz İbrahim ALTINTAŞ ile Kars hayvancılığına dair sorunlar yapılması gerekenler, istek ve önerilerimizi bildirdik.